Projekty pasivních staveb
Projekty pro realizace novostaveb v technologickém a energetickém pojetí nízkoenergetických a pasivních domů je velice specifickou disciplínou, protože v mnoha ohledech tyto stavby jsou projektovány i s požadavky na využití platných dotačních programů a podpor. V tomto ohledu máme za sebou řadu úspěšně realizovaných projektů a realizací, kde je ovšem velice důležitým aspektem úspěchu celková definice stavby ve vztahu k umístění na pozemku, technologického provedení stavby samotné a v poslední řadě vybavenost stavby po stránce technologií na topení, chlazení, větrání a dnes již i výrobu energie pro další podpůrný provoz objektu.
Projekty pasivních domů v programu Nová zelená úsporám
Současné legislativní postupy vymezili pro pasivní novostavby jedinou dotační podporu, a to prostřednictví dotačního programu Nová Zelená úsporám, který se v mnohých ohledech pro novostavby pasivních staveb mění od 1.9.2023 novou výzvou. Tyto výzva bude akceptovat stavby pouze v tzv. provedená stavby pasivního domu +, který jinými slovy znamená, že objekt je téměř energeticky soběstačným hospodářstvím s minimálními nároky na nákup primárních energií pro jeho provoz.
Technologie jako základ projektu pasivního domu
Jestliže uvažujete o stavbě pasivního domu, a to už z důvodů dotační podpory či uživatelského komfortu bydlení, je třeba vnímat investici do instalovaných zařízení jako formát vícenákladu za nadstandard, který Vám přinese téměř energetickou soběstačnost, vysoký komfort, ale také na počátku stavby vyšší cenu investice do zateplení obálky budovy, kvalitnější okna, předokenní žaluzie či rolety až po technologie pro primární provoz objektu. Lze tudíž konstatovat, že dotace na pasivní dům pokryje náklady na nadstandard, nicméně není úspornou variantou stavby jako takové, kdy by si investor myslel, že tímto uspoří stavební náklady provedení stavby.
Je tedy třeba tyto informace chápat, že postavit si pasivní dům je investičně náročnější forma výstavby, která se promění v podobě vysoké přidané hodnoty budoucího komfortu bydlení s možností čerpání dotační podpory a téměř energetickou soběstačností na straně budoucího provozu objektu.
Máte-li zájem o vypracování projektu pro tyto účely, neváhejte nás kdykoliv kontaktovat, rádi Vám sdělíme dalších mnoho informací a zajistíme zpracování projektu pro Vaše budoucí potřeby investice a bydlení.