V říjnu 2020 začala platit dlouho očekávaná změna v oblasti způsobů posuzování energetické náročnosti budov a způsob zpracování dat při posuzování nemovitostí k jejich prodeji či výstavbě.

Nová vyhláška č. 264/2020 Sb. o energetické náročnosti budov vyšla ve sbírce zákonů 5. června 2020 s účinností a platností od 1. října 2020. Zapracovává příslušné předpisy Evropské unie a upravuje nákladově optimální úroveň požadavků na energetickou náročnost pro nové budovy, větší změny dokončených budov, jiné než větší změny dokončených budov a pro budovy s téměř nulovou spotřebou energie, metodu výpočtu energetické náročnosti budovy, vzor posouzení technické, ekonomické a ekologické proveditelnosti alternativních systémů dodávek energie, vzor stanovení doporučených opatření pro snížení energetické náročnosti budovy, vzor a obsah průkazu a způsob jeho zpracování a umístění průkazu v budově.
Navržené změny jsou především koncepčního charakteru a lze je shrnout do následujících čtyř bodů:
Úprava parametrů referenční budovy a aktualizace faktorů primární neobnovitelné energie
Úprava definice budovy s téměř nulovou spotřebou energie po 1. 1. 2022
Stanovení jednotné metodiky pro hodnocení energetické náročnosti budov
Změna obsahu protokolu a grafické části průkazu energetické náročnosti budovy
Úprava parametrů referenční budovy
Tyto parametry slouží ke stanovení ukazatelů energetické náročnosti referenční budovy, s nimiž jsou porovnány výsledné ukazatele energetické náročnosti budovy hodnocené. Jsou-li ukazatele energetické náročnosti hodnocené budovy nižší než ukazatele budovy referenční, jsou naplněny legislativní požadavky. Podle parametrů referenční budovy současně probíhá kategorizace dílčích dodaných energií, celkové dodané energie, neobnovitelné primární energie a průměrného součinitele prostupu tepla.
Cílem úpravy parametrů referenční budovy je narovnat současné nevyvážené nastavení některých hodnot, např. v oblasti vytápění, přípravy teplé vody nebo osvětlení, které deformovalo celkovou energetickou bilanci referenční budovy, a tím i zatřídění budovy hodnocené. Dlouholeté zkušenosti z praxe poukázaly na vhodné doplnění parametrů referenční budovy o další hodnoty rozšiřující využitelnou škálu energeticky úsporných opatření zlepšujících zatřídění budovy.
Změny parametrů referenční budovy se týkají především těchto oblastí:
Odstranění parametrů referenční budovy pro „novou“ budovu (tedy novostavbu předcházející požadavkům na budovu s téměř nulovou spotřebou energie)
Stanovení referenčního součinitele prostupu tepla pro vnitřní konstrukce s odkazem na ČSN 730540-2
Změna metodiky výpočtu referenční hodnoty průměrného součinitele prostupu tepla Uem
Nastavení minimální a maximální hranice korekčního součinitele pro vnitřní návrhovou teplotu e1
Nové nastavení redukce průměrného součinitele prostupu tepla podle míry prosklení budovy a odstranění pevně nastavených hraničních hodnot v závislosti na A/V a druhu budovy
Zvýšení účinností zdroje a otopné soustavy referenční budovy, které doprovází i změna účinností spalovacích zdrojů v ČSN 730331-1
Nové nastavení referenční účinnosti rozvodů vytápění, chlazení a přípravy teplé vody mimo obálku budovy v případě tzv. „areálového přístupu“, tedy zdroje umístěného mimo hodnocenou budovu
Nastavení jednotné hodnoty chladicího faktoru pro všechny zdroje chladu jednotně
Nastavení referenční spotřeby zpětného získávání tepla ze systému chlazení
Úprava referenčních parametrů větrání související se změnou hodnoty měrného příkonu ventilátorů a nastavením nového referenčního váhového činitele regulace ventilátorů
Jednotné nastavení účinnosti zpětného získávání tepla z měrné tepelné ztráty větráním bez ohledu na navržený koncept větrání hodnocené budovy
Úprava referenční účinnosti zdroje na přípravu teplé vody
Nastavení referenční účinnosti zpětného získávání tepla z odpadní vody
Komplexní změna hodnot referenčních parametrů osvětlení a nové nastavení korekčních činitelů pro typ zdroje, závislosti na denním osvětlení, systému řízení soustavy, konstantní osvětlenosti a účinnosti zdroje světla pro výpočet vnitřních tepelných zisků. Tuto změnu doprovází i změna výpočtu a typických hodnot v ČSN 730331-1.
Změna nastavení korekčního činitele typu oběhového čerpadla
Úpravou parametrů referenční budovy dojde ke změně ukazatelů energetické náročnosti referenční budovy v podobě celkové dodané energie, dílčí dodané energie a primární neobnovitelné energie. Změna nejvíce ovlivňuje dodanou energii referenční budovy. Snížení ukazatelů energetické náročnosti referenční budovy je částečně kompenzováno návrhem úprav vstupních údajů hodnocené budovy dle ČSN 730331-1 a rozšířením škály započitatelných energeticky úsporných opatření.
U většiny nových budov nevede změna parametrů referenční budovy k nutnosti realizovat více energeticky úsporných opatření vedoucích ke splnění požadavků na energetickou náročnost budov, než tomu bylo dosud.
V případě větších změn dokončených budov cílících na splnění požadavků vyhlášky č.78/2013 Sb. podle § 6 odst. 2 písm. a) a b), může znamenat změna parametrů referenční budovy nutnost realizace více energeticky úsporných opatření než doposud. Týká se to především případů budov vybavených zdrojem a otopnou soustavou s celkovou nízkou účinností. I v těchto případech ale bude možné postupovat dle § 6 odst. 2 písm. c), tedy realizací měněných stavebních prvků obálky budovy na úrovni doporučeného součinitele prostupu tepla dle normy ČSN 730540-2:2011.

Výše ucedená tabulka ukazuje porovnání jednotlivých významů pro posuzování a dosažení různých hodnot energeticky hospodárných až pasivních řešení a míru využití obnovitelných zdrojů pro vytápění a ohřev teplé užitkové vody.
Veškeré domy z produkce spoelčnosti Comfort space, a.s. jsou z hlediska technologického řešení připraveny do roviny budov s téměř nulovou spotřebou energie až po možnost dopracování stavu k pasivnímu charakteru výstavby domů.
#pasivnidum #nulovedomy #zmenavyhlasky #nizkoenergetickedomy #stavbypraha